.týždeň

.migračný kompas: Na Slovensko prišiel z Afganistanu ako dieťa bez rodičov. Ako sa mu tu žije a čo robí?

November 5, 2019

Prednedávnom Slovenskom prebehla správa o objavení 11 detí z Afganistanu a Pakistanu v nákladnom vlaku, v Dunajskej Strede, ktoré cestovali bez rodičov a v neľudských podmienkach. My sme si do štúdia pozvali Bakhtua z Afganistanu, ktorý kedysi na Slovensko prišiel úplne rovnako, kamiónom, ako dieťa bez rodičov. Dospel v detskom domove a dnes žije a stará sa o seba sám. Aký je jeho životný príbeh? A čo cítia deti, ktoré utekajú samé? Viac sa dozviete v rozhovore.

Hosť diskusie:

  • Bakhtu z Afganistanu, ktorý na Slovensko prišiel ako dieťa bez sprievodu rodičov.

Moderuje: 

  • Zuzana Števulová, právnička a bývalá riaditeľka Ligy za ľudské práva (HRL), expertka Progresívneho Slovenska na právo a spravodlivosť

.čo je to „Migračný kompas“?
24-dielna podcastová séria z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov žijúcich na Slovensku. Zaujíma vás, aké to je ujsť pred vojnou v štrnástich rokoch bez rodičov a sám cestovať šesť mesiacov pešo, loďou a kamiónom? Viete, čo je to azyl a doplnková ochrana? Aké je to bojovať desať rokov o udelenie azylu? V tomto podcaste nájdete odpovede aj na tieto otázky.

.čo je cieľom podcastu?
Venuje sa témam migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Autorky a autori podcastu chcú zlepšiť informovanosť verejnosti a lídrov, ktorí ovplyvňujú nastavovanie politík v oblasti migrácie. Poslucháčov prevedú rôznymi témami, od základných pojmov až po rozličné expertné analýzy, a to prostredníctvom zaujímavých rozhovorov s odborníkmi aj s ľuďmi, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy.

.ako „Migračný kompas“ vznikol?
Podcast vznikol v rámci rovnomenného projektu, ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o. z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.