.týždeň
.glóbus: Má EÚ potrestať Babiša, Orbána a Kaczyńského alebo ich tým len posilní?

.glóbus: Má EÚ potrestať Babiša, Orbána a Kaczyńského alebo ich tým len posilní?

January 17, 2020

Pravidelná diskusná relácia so zaujímavými hostkami a hosťami o zahraničnopolitických témach, ktoré trápia svet a Slovensko v ňom.
***
Hosť diskusie:
Michal Šimečka, poslanec Európskeho parlamentu (Renew Europe) a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS)
***
V Maďarsku pokračuje rozklad právneho štátu, v Poľsku je ohrozená nezávislosť súdnictva a trestne stíhaný český premiér je v konflikte záujmov. Aj v roku 2020 EÚ upozorňuje, že stav demokracie v štátoch V4 sa nezlepšuje. Čo s tým chce robiť Európsky parlament?

Týždeň s .týždňom: Pellegriniho vyhrážky a svedectvá o Kočnerovi, ktoré naberajú na sile

Týždeň s .týždňom: Pellegriniho vyhrážky a svedectvá o Kočnerovi, ktoré naberajú na sile

January 17, 2020

Premiér Pellegrini vstúpil do nového roka vyhrážkami autodopravcom. Tí sú už niekoľko rokov zdieraní mýtnym systémom, na ktorom sa obohacujú kamaráti smerákov. Posledné preferencie ukazujú na nebezpečný nárast extrémistov. Začal megaproces vo veci úkladnej vraždy Kuciaka.

v aktuálnej epizóde podcastu Týždeň s .týždňom zhodnotil Eugen Korda s kolegami Martinom Vančom, Šimonom Jeseňákom, Tomášom Madleňákom, Martinom Mojžišom, Michalom Magušinom a Matúšom Dávidom udalosti uplynulých dní:

 • Kamionisti štrajkovali. Namiesto pochopenia frustrácie kvôli zlému mýtnemu systému sa od Petra Pellegriniho dočkali odmietnutia a vyhrážok. 
 • Vo štvrtok zadržali bývalého prokurátora Dobroslava Trnku. Medzičasom ho prepustili, Trnka však vypovedal ku kauzám, s ktorými je nepochybne spojený. Figuruje v nich aj Kočner,
 • Čo hovoria redaktori na najnovšie predvolebné prieskumy?

Podcast Týždeň s .týždňom nájdete vo svojich podcastových aplikáciách na kanáli „.týždeň podcast“, rovnako ako naše ostatné relácie.

Predvolebná diskusia .týždňa: Čo so slovenským zdravotníctvom?

Predvolebná diskusia .týždňa: Čo so slovenským zdravotníctvom?

January 17, 2020

Na pravidelnej báze vám prinášame predvolebné diskusie s členmi kandidujúcich politických strán. Tentokrát sme sa venovali dôležitej otázke zdravotníctva. V akom stave sa nachádza a aké návrhy na jeho zmenu a zlepšenie navrhujú politické subjekty?

Hostia:

 • Martin Barto, strana Sloboda a Solidarita
 • Andrea Letanovská, strana Za ľudí
 • Oskar Dvořák, koalícia Progresívne Slovensko/SPOLU - občianska demokracia
BUBO cestovanie: Maroko

BUBO cestovanie: Maroko

January 15, 2020

Maroko. Magická krajina „tu za rohom“, ktorá prekvapí aj skúseného cestovateľa. Vstupná brána do Afriky, v minulosti cieľ tisícok karaván čierneho kontinentu a najmocnejších národov stredomoria. Vonia korením, chutí ako sladký mätový čaj a vyzerá ako z rozprávky. Neprístupná Sahara, najvyššie vrchy pohoria Atlas, malebné berberské dediny, púštne opevnenia ľudí, ktorí túto časť sveta obývajú odpradávna a nemajú v úmysle to meniť. Nekompromisní obchodníci vo Fése, krotitelia hadov v Marrakeshi, elegantní Casablančania ale aj kultúra púštnych nomádov. Večerná prechádzka po dunách Sahary aj kšefty v najužších uličkách, aké ste kedy videli. Marokom Vás vo svojom rozprávaní prevádza BUBO sprievodca Matej Bučko.

.migračný kompas: „Wir schaffen das“ alebo ako žijú utečenci v Nemecku päť rokov od krízy

.migračný kompas: „Wir schaffen das“ alebo ako žijú utečenci v Nemecku päť rokov od krízy

January 12, 2020

Rozhovor s mladými študentkami žurnalistiky, ktoré navštívili pohraničné mesto Passau. Tam sa na vlastné oči presvedčili o aktuálnej situácii v Nemecku a o tom, ako reálne pokračuje integrácia utečencov do nemeckej spoločnosti.
***
Hostia diskusie:

Peter Ivanič – novinár prispievajúci k rozvoju tzv. globálnej žurnalistiky na Slovensku, projektový koordinátor v Lige za ľudské práva (HRL) a učiteľ žurnalistiky
Študentky žurnalistiky Kristína a Lucia

Moderuje:

Zuzana Števulová – právnička a bývalá riaditeľka Ligy za ľudské práva (HRL), expertka Progresívneho Slovenska na právo a spravodlivosť
***
Podcast bol vytvorený v rámci projektu "Migračný kompas", ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o.z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.
***
.čo je to „Migračný kompas“?
24-dielna podcastová séria z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov žijúcich na Slovensku. Zaujíma vás, aké to je ujsť pred vojnou v štrnástich rokoch bez rodičov a sám cestovať šesť mesiacov pešo, loďou a kamiónom? Viete, čo je to azyl a doplnková ochrana? Aké je to bojovať desať rokov o udelenie azylu? V tomto podcaste nájdete odpovede aj na tieto otázky.
***
.čo je cieľom podcastu?
Venuje sa témam migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Autorky a autori podcastu chcú zlepšiť informovanosť verejnosti a lídrov, ktorí ovplyvňujú nastavovanie politík v oblasti migrácie. Poslucháčov prevedú rôznymi témami, od základných pojmov až po rozličné expertné analýzy, a to prostredníctvom zaujímavých rozhovorov s odborníkmi aj s ľudmi, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy.
***
.ako „Migračný kompas“ vznikol?
Podcast vznikol v rámci rovnomenného projektu, ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o. z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.

.glóbus: Urobil Trump na Blízkom východe chybu alebo mu svet poďakuje, že umlčal Irán?

.glóbus: Urobil Trump na Blízkom východe chybu alebo mu svet poďakuje, že umlčal Irán?

January 10, 2020

USA zabili iránskeho generála Sulejmáního. Čo zmenila jeho smrť? Irán odpovedal útokom na americké základne v Iraku. Čo ukázala odveta? Vypukne na Blízkom východe ďalšia vojna? Čo by malo robiť Slovensko, člen EÚ a NATO? A dá sa vôbec ešte spoľahnúť na Donalda Trumpa?

Hostia:

 • Rastislav Káčer, diplomat, bývalý veľvyslanec SR v USA a Maďarsku, čestný predseda GLOBSECU-u
 • Tomáš Valášek, bývalý veľvyslanec SR pri NATO, expert strany Za ľudí
Prvá predvolebná diskusia .týždňa: Ako opraviť Slovensko?

Prvá predvolebná diskusia .týždňa: Ako opraviť Slovensko?

January 10, 2020

Slovenská republika nikdy nebola bohatšou krajinou, napriek tomu je náš rozpočet rok čo rok deficitný. Štátna správa rastie a spolu s ňou rastú i výdavky na ňu. Rastie aj minimálna mzda, čo mnohí kritizujú ako škodlivý krok do budúcnosti a vláda sa rozhodla zastropovať vek odchodu do dôchodku.

Hostia:

 • Richard Sulík, Sloboda a Solidarita
 • Tomáš Meravý, Za ľudí
 • Jozef Mihál, PS/Spolu
.nový svet: Ivana Molnárová o nových trendoch vo firemnej kultúre a pracovnom prostredí

.nový svet: Ivana Molnárová o nových trendoch vo firemnej kultúre a pracovnom prostredí

January 8, 2020

Vo svojom príbehu zachytí CEO portálu Profesia.sk okrem iného aj vývoj a nové trendy meniaceho sa sveta v oblasti pracovného trhu.
Hosť:
CEO portálu Profesia.sk Ivana Molnárová

Týždeň s .týždňom: O konci Dankovej kariéry a trápnych slovách Igora Matoviča (podcast Eugena Kordu)

Týždeň s .týždňom: O konci Dankovej kariéry a trápnych slovách Igora Matoviča (podcast Eugena Kordu)

January 3, 2020

Koncom roka sa Slovákom prihovorila prezidentka Čaputová a premiér Pellegrini. Fico vyjadril hrdosť na detstvo prežité na dedine a Igor Matovič stihol v novom roku 2020 uraziť pravdu, prezidentku a Petra Zajaca.
V aktuálnej epizóde podcastu Týždeň s .týždňom zhodnotil Eugen Korda s kolegami Martinom Vančom, Šimonom Jeseňákom, Tomášom Madleňákom, Michalom Oláhom a Martinom Mojžišom udalosti uplynulých dní:

- predseda parlamentu sa vyjadril, že v prípade neúspechu vo voľbách zváži svoje pôsobenie v politike,
- čo si myslia naši kolegovia o koncoročných príhovoroch Petra Pellegriniho a Zuzany Čaputovej,
- Igor Matovič urazil nášho kolegu Petra Zajaca, prezidentku a pravdu.
Podcast Týždeň s .týždňom nájdete vo svojich podcastových aplikáciách na kanáli „.týždeň podcast“ rovnako ako naše ostatné relácie.

Dych berúci život: Aj ty môžeš byť nositeľom Cystickej fibrózy

Dych berúci život: Aj ty môžeš byť nositeľom Cystickej fibrózy

January 3, 2020

Aké sú to "slané deti"? Ako nás Cystyická fybróza chránila pred morom? Kto všetko je nosičom génu tohto ochorenia? V spojených štátoch bol schválený liek Trikafta, ktorý vie pomôcť väčšine pacientov. Prečo ešte nie je dostupný na Slovensku aj napriek tomu, že ho pacienti akútne potrebujú?

Hostia:
dlhoročná expertká na diagnózu Cystickej fibrózy, lekárka Hana Kayserová
hudobníčka a pacientka trpiaca týmto ochorením, Michaela Šipeková
rodič pacienta s Cystickou fybrózou a člen klubu CF Peter Štepánek
politička s dlhodobou agendou pomoci ľuďom s ŤZP, Jana Žitňanská