.týždeň
GLOBSEC City Talk: Klimatická kríza – Zbytočná hystéria alebo realita?

GLOBSEC City Talk: Klimatická kríza – Zbytočná hystéria alebo realita?

October 21, 2019

Koľko času má ľudstvo na to, aby sa ešte dal zvrátiť dominový efekt globálneho otepľovania? Sú obavy mladej generácie prehnané? Čo v boji proti klimatickým zmenám môže EÚ ešte zmeniť? Je riešenie len na politikoch, alebo zaváži aj snaha obyčajného človeka?

Hostia:

 • Livia Vasakova, vedúca Sekcie ekonomických analýz, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
 • Jakub Hrbáň, spoluorganizátor Fridays For Future Slovensko
 • Janka Szemesová, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)
Inscenované čítanie - Guerilla Material

Inscenované čítanie - Guerilla Material

October 21, 2019

Inscenované čítanie vybraných častí údajného spisu Gorila.

Účinkujú:

Kristína Kanátová, Bronislava Kováčiková, Peter Martinček, Michal Spielmann

- Lubomir Bukovy, koncept
- Tomáš Hájek, dramaturgia
- Linda Tubler, scénografia
- Christian Estrella, hudba

 

.migračný kompas: Deti bez sprievodu v azylovom konaní

.migračný kompas: Deti bez sprievodu v azylovom konaní

October 21, 2019

Ako je možné, že k nám prichádzajú deti bez sprievodu? Čo sa tu s nimi deje a ako sa vyhodnocuje, čo s danými deťmi bude?

Hostka diskusie:
 • Katarína Fajnorová - právnička Ligy za ľudské práva o.z.
Moderuje: 
 • Zuzana Števulová – právnička a bývalá riaditeľka Ligy za ľudské práva (HRL), expertka Progresívneho Slovenska na právo a spravodlivosť.

.čo je to „Migračný kompas“?
24-dielna podcastová séria z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov žijúcich na Slovensku. Zaujíma vás, aké to je ujsť pred vojnou v štrnástich rokoch bez rodičov a sám cestovať šesť mesiacov pešo, loďou a kamiónom? Viete, čo je to azyl a doplnková ochrana? Aké je to bojovať desať rokov o udelenie azylu? V tomto podcaste nájdete odpovede aj na tieto otázky.

.čo je cieľom podcastu?
Venuje sa témam migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Autorky a autori podcastu chcú zlepšiť informovanosť verejnosti a lídrov, ktorí ovplyvňujú nastavovanie politík v oblasti migrácie. Poslucháčov prevedú rôznymi témami, od základných pojmov až po rozličné expertné analýzy, a to prostredníctvom zaujímavých rozhovorov s odborníkmi aj s ľudmi, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy.

.ako „Migračný kompas“ vznikol?
Podcast vznikol v rámci rovnomenného projektu, ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o. z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.

.jednoducho: Cirkulárna ekonomika: Ako môžeme využívať odpad?

.jednoducho: Cirkulárna ekonomika: Ako môžeme využívať odpad?

October 20, 2019

Na Slovensku sme v roku 2018 uložili 53 % odpadov na skládku a zrecyklovali len niečo vyše tretiny. Väčšina miest a obcí svoje odpady odváža na skládky a nevyužíva ich ako zdroj. Aký je pohľad cirkulárnej ekonomiky na spracovanie opadu a čo to tá cirkulárna ekonomika vlastne je? Koľko odpadu vyprodukujeme ročne? Aké systémové zmeny potrebujeme zaviesť, aby sa zmenilo naše narábanie s odpadom?

Pravidelná diskusná relácia, v ktorej sa venujeme ekologickým témam a hľadáme spôsoby ako jednoducho žiť ekologickejšie.

Hostia:

 • Ivana Maleš, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Bratislava
 • Vojtěch Vosecký, Institut cirkulární ekonomiky, Praha

Diskusia sa koná s organizačnou podporou WhatCity?

Týždeň s .týždňom: Celé Slovensko počúva Gorilu aj Trnku, všetko musí byť vyšetrené

Týždeň s .týždňom: Celé Slovensko počúva Gorilu aj Trnku, všetko musí byť vyšetrené

October 18, 2019

Tento týždeň sa v slovenskom éteri ocitli nahrávky, ktoré by sme mohli počúvať niekoľko dní. Všetci sme počúvali ako Kočner kričí po Trnkovi a bavia sa o vydieraní Haščáka aj o kupovaní hlasov poslancov a po rokoch sa objavila nahrávka Gorily, v ktorej sa zas s Haščákom bavia viacerí politici.

Eugen Korda si na nahrávanie tohto podcastu pozval Martina Mojžiša, Matúša Dávida a Michala Magušina a do podcastu sa zapojil aj Štefan Hríb či Michal Oláh. Bavili sa spolu o všetkom, čo tento týždeň hýbalo Slovenskom.

 • O nahrávke podnikateľa Mariana Kočnera s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a reakcii prokurátorského stavu na ňu.
 • O nahrávke Gorily, ktorá síce nie je len o Ficovi, no stále sa ho týka a celá potrebuje byť vyšetrená. A najviac je vlastne o Haščákovi. 
 • O osude chlapca, ktorý potreboval opätovnú neurochirurgickú operáciu a stal sa obeťou zvláštnej hry medzi lekármi a odborníkmi.
 • O chaose v Sýrii, v ktorom sa maďarský Orbán stavia na Erdoganovu stranu a robí tým zlý imidž V4.

Podcast Týždeň s .týždňom nájdete vo svojich podcastových aplikáciách na kanáli „.týždeň podcast“ rovnako, ako naše ostatné relácie. 

.glóbus: O agresii Turecka, (ne)istote na Západe a nových výzvach pre EÚ, V4 a Slovensko

.glóbus: O agresii Turecka, (ne)istote na Západe a nových výzvach pre EÚ, V4 a Slovensko

October 18, 2019
Pravidelná diskusná relácia so zaujímavými hostkami a hosťami o zahraničnopolitických témach, ktoré trápia svet i Slovensko v ňom.
 
Turci vpadli do Sýrie a útočia na Kurdov, džihádisti utekajú z väzníc. Čo svetu hrozí a ako by mali reagovať lídri EÚ či NATO? Londýn sa dohodol s Bruselom. Sme pripravení na brexit? Slovensko čelí pred voľbami silám, ktoré ho unášajú na Východ. Udrží si naša zahraničná politika prozápadný kurz?
 
Hostia diskusia:
 
 • Katarína Cséfalvayová, nezaradená poslankyňa NR SR, predsedníčka Zahraničného výboru NR SR, členka strany Dobrá voľba
 • Martin Klus, podpredseda NR SR a šéf poslaneckého klubu strany Sloboda a solidarita (SaS)
BUBO cestovanie: Západná Kanada

BUBO cestovanie: Západná Kanada

October 17, 2019

Oblasť lemovaná Pacifikom, chránená nepriestupnými horami a obývaná divou zverou. Dni naplnené čerstvým vzduchom s vôňou divočiny.

Národné parky a príroda, jedno z najkrajších miest na svete - Vancouver, národný park Jasper, Banff, jazero Maligne a možno najkrajšia cesta na svete Icefield Parkway až k ľadovcom Skalnatých hôr. Prijmite pozvanie do rozprávkovo krásnej západnej Kanady v rozprávaní Mareka Melúcha.

.glóbus & Jeden svet: Dokumentaristi medzi umením a aktivizmom. Aké filmy potrebujeme?

.glóbus & Jeden svet: Dokumentaristi medzi umením a aktivizmom. Aké filmy potrebujeme?

October 15, 2019

Pravidelná diskusná relácia so zaujímavými hostkami a hosťami o zahraničnopolitických témach, ktoré trápia svet i Slovensko v ňom.

Kam kráča slovenský (a český) dokumentárny film? Potrebujeme viac umeleckých dokumentov alebo skôr filmových reportáží plných faktov? V čom sú silné a kto ich u nás reprezentuje? Ako spoločensko-politické udalosti ovplyvňujú rozhodnutia filmárov a kde leží hranica medzi umením a aktivizmom?

Hostia diskusie:

 • Barbora Berezňáková, režisérka, autorka dokumentárneho filmu „Skutok sa stal“
 • Edo Cicha, dokumentarista, autor investigatívnej snímky „Základná umelecká škola Petra Breinera“
 • Jan Gebert, dokumentarista a novinár, autor filmu „Až přijde válka“
 • Matej Sotník, filmový kritik a publicista, vedúcim filmovej sekcie Kapitálu a spoluzakladateľ platformy Dokument na kolesách

Táto relácia vznikla v spolupráci s Medzinárodným festivalom dokumentárnych filmov Jeden svet a neziskovou organizáciou Človek v ohrození.

.glóbus & STRATPOL: Spojenci či cudzí vojaci? Ako vyzerá prítomnosť NATO na Slovensku

.glóbus & STRATPOL: Spojenci či cudzí vojaci? Ako vyzerá prítomnosť NATO na Slovensku

October 14, 2019

Slovensko je členom NATO už vyše 15 rokov. Akým sme spojencom, čo Aliancii dávame a ako spolupracujeme? V Trenčíne pôsobí Centrum výnimočnosti NATO pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov, vo Vajnoroch Styčný tím pre integráciu síl NATO na Slovensku (NFIU). Čomu sa venujú a čím sú výnimočné?

Hostia diskusie: 

 • plk. Ing. Róbert Császár, riaditeľ Centra výnimočnosti NATO pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov (NATO Explosive Ordnance Disposal Centre of Excellence - EOD CoE)
 • plk. Ing. Peter Brauner, veliteľ Styčného tímu pre integráciu síl NATO na Slovensku (NATO Force Integration Unit – NFIU)

Táto relácia vznikla s finančnou podporou NATO Public Diplomacy Division.

 

Týždeň s .týždňom: Cynický problém operácie chlapca, Pellegrini je ako Fico (podcast Eugena Kordu)

Týždeň s .týždňom: Cynický problém operácie chlapca, Pellegrini je ako Fico (podcast Eugena Kordu)

October 12, 2019

Posledný týždeň rezonoval prípad operácie mozgu malého chlapca. Ústavný súd je po menovaní ďalších sudcov prezidentkou konečne kompletný. Turci prekročili sýrske hranice pod zámienkou útoku na islamistov. V skutočnosti Erdogan stráca vnútroštátnu popularitu a útok na Kurdov je populistický krok.

V tejto epizóde si Eugen Korda pozval do štúdia svojich kolegov Michala Magušina, Šimona Jeseňáka, Martina Mojžiša, Antona Vydru a Matúša Dávida.

O emóciách okolo operácie mozgu malého chlapca
Ústavný súd je konečne kompletný. Nekonečné trápenie vyvolané frustrovaným Ficom skončilo
Prečo sme zradili Kurdov? Následky invázií tureckých vojsk do Sýrie nás ovplyvnia.
Podcast Týždeň s .týždňom nájdete vo svojich podcastových aplikáciách, zatiaľ na kanáli „.týždeň podcast“ rovnako, ako naše ostatné relácie. Časom pribudne aj samostatný kanál.